Sterylizacja radiacyjna jest jedną z kilku metod wyjaławiania sprzętu medycznego i innych materiałów w celu nadania im czystości mikrobiologicznej. Czynnikiem sterylizującym w jej przypadku jest promieniowanie jonizujące, które oddziałuje na żywe organizmy (bakterie, wirusy, grzyby), powodując nieodwracalnie zmiany w ich DNA lub RNA. Zmiany te są efektem silnego oddziaływania na białka strukturalne i funkcjonalne, a także na kwasy nukleinowe różnych produktów radiolizy, w tym wolnych rodników.
Przewagą sterylizacji radiacyjnej nad gazową jest brak produktów ubocznych tego procesu. Ponadto działanie promieni jest bardzo szerokie i obejmuje również produkty czy jednorazowe narzędzia zapakowane w szczelne torebki oraz charakteryzujące się labilnością termiczną. W praktyce oznacza to, że radiacja nie powoduje rozgrzania przedmiotu sterylizowanego, czyli nie wpływa na jego strukturę i konsystencję. Dzięki temu sterylizacji radiacyjnej mogą być poddawane wyroby farmaceutyczne i kosmetyki.
Aby sterylizacja była skuteczna, jest niezbędne dopasowanie do siebie wielu czynników, tzn.:
Ostatni element jest bardzo ważny z uwagi na to, że zbyt słabe promieniowanie nie wyeliminuje dostatecznej liczby mikroorganizmów, a zbyt silne – może doprowadzić do zmian w strukturze materiału.
W przypadku sterylizacji bez względu na wybraną metodę każda wykonująca ją placówka ma obowiązek wykonywać testy kontrolne i dokumentować ich przeprowadzenie. Celem takiego działania jest upewnienie się, że procedura została przeprowadzona prawidłowo i poziom wyjałowienia jest właściwy. W przypadku sterylizacji radiacyjnej podobnie jak w parowej stosuje się dwa typy wskaźników.
Argenta oferuje kompletne zestawy naklejek przeznaczonych do sterylizacji radiacyjnej. Są one dostępne w formie rolek, między innymi przystosowanych do umieszczania na opakowaniach za pomocą metkownicy. Polecamy zarówno naklejki z napisem, jak i ze specjalnym okienkiem, w którym można ten napis wykonać samodzielnie. Zależnie od potrzeb rolki zawierają po 1 000 lub 5 000 naklejek.