W laboratorium konieczne jest wykorzystanie dużej liczby urządzeń pozwalających na przeprowadzanie skomplikowanych badań, analiz oraz doświadczeń. Ich zastosowanie różni się w zależności od dokładnych parametrów. Wśród drobnych sprzętów laboratoryjnych można wyróżnić:
Takie elementy pozwalają na łatwiejsze wykonywanie różnego rodzaju doświadczeń i badań. Bez nich korzystanie z laboratorium byłoby bardzo trudne lub niemal niemożliwe. Poszczególne produkty różnią się od siebie m.in. materiałami, z których zostały stworzone, oraz wielkością. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku statywów na kriofiolki. W dużych laboratoriach stosuje się większe sprzęty laboratoryjne, które pozwalają na jednoczesne przeprowadzanie wielu badań i doświadczeń. Niektóre z nich wymagają bowiem przeznaczenia większej ilości czasu, w trakcie którego dochodzi do reakcji.
Drobny sprzęt laboratoryjny to także wszelkiego rodzaju wagi pozwalające na odmierzanie odpowiedniej ilości substancji wykorzystywanych w reakcjach chemicznych. Urządzenia tego typu muszą być wykonane we właściwy sposób zgodnie z obowiązującymi normami. Istotna jest także ich legalizacja. Tylko wtedy można uzyskać odpowiednie wyniki pomiarów – w laboratoriach każdy miligram może wpłynąć na efekty wykonywanych badań.
Drobnych sprzętów laboratoryjnych jest znacznie więcej. To wszelkiego rodzaju akcesoria pojawiające się w laboratoriach, placówkach medycznych przeprowadzających analizy i badania, na uniwersytetach czy nawet w miejscach, w których dokonuje się kontroli jakości produktów spożywczych. Inne przykłady drobnego sprzętu laboratoryjnego to m.in. rotatory, łaźnie wodne, pipety, mieszadła, płyty grzejne, urządzenia flokulacyjne, płaszcze grzejne, wirówki, bloki grzewcze, liczniki kolonii, pH-metry, spektrofotometry, mierniki tlenu rozpuszczonego, fotometry czy aparaty. Wiele z nich to naczynia pozwalające na wykonywanie mieszanek czy bezpieczne przechowywanie substancji w określonych warunkach. W obrębie jednego laboratorium często konieczne jest zaopatrzenie się w wiele sprzętów jednego rodzaju, pozwalających na sprawne dokonywanie analiz i reakcji chemicznych.
Sprzęt laboratoryjny powinien być dopasowany przede wszystkim do procesów przeprowadzanych w konkretnym laboratorium. Znaczenie ma ich rozmiar, a także stopień automatyzacji. Obecnie urządzenia tego typu są bowiem tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwalających na jeszcze łatwiejszą pracę. Wiele z nich wykorzystuje się do wykonywania pomiarów czy uzyskiwania odpowiednich parametrów roztworów lub pojedynczych substancji.
W każdym laboratorium jest potrzebny nieco inny sprzęt. Z tego powodu warto wybierać elementy niezbędne do przeprowadzenia badań o konkretnych celach – inne elementy są przydatne w medycynie i farmakologii, a jeszcze inne w działaniach mających na celu opracowanie rozwiązań wpływających na ekologię.
Warto pamiętać, że sprzęt laboratoryjny jest wykorzystywany w trudnych warunkach. Często służy do pracy z substancjami żrącymi lub łatwopalnymi. Z tego powodu musi być on wykonany z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie takich czynników. W laboratoriach niezwykle istotna jest również możliwość wysterylizowania poszczególnych elementów, by pozbyć się wszelkich zgromadzonych na nich substancji i bakterii. Takie działanie pozwala na uzyskiwanie wiarygodnych wyników podczas przeprowadzanych badań i testów.
Drobnysprzęt laboratoryjny powinien pozwalać na łatwiejsze wykonywanie wszelkich czynności badawczych, zapewniając przy tym odpowiednią stabilność i wiarygodność badań. Takie urządzenia z czasem się zużywają, jednak warto wybierać wyroby o długiej żywotności.
Drobne sprzęty laboratoryjne są stosowane jako uzupełnienie większych urządzeń stanowiących podstawowe wyposażenie wszelkich placówek badawczych. Znajdują one swoje zastosowanie w wielu branżach. Są niezbędne przede wszystkim w trakcie tworzenia nowych formuł leków. Pozwalają także na sprawdzenie jakości produktów spożywczych i ich zgodności z obowiązującymi normami. Sprzęty laboratoryjne mają więc szerokie zastosowanie. Są używane głównie w sposób profesjonalny, ale okazują się niezbędne także w laboratoriach w szkołach, gdzie przeprowadza się tylko podstawowe reakcje. Takie akcesoria pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa i higieny w trakcie pracy, co ma ogromne znaczenie w wielu placówkach badawczych.