Badanie ATP stosowane jest celem wykrycia obecności mikroorganizmów i pozostałości organicznych na powierzchniach produkcyjnych. Dzięki szybkim testom ATP można łatwo sprawdzić, czy występują pozostałości białka, glutenu i innych substancji w miejscach roboczych uczestniczących w procesie produkcyjnym. Wiele testów nie wymaga użycia luminometru, co jeszcze bardziej usprawnia i upraszcza badanie. Testy białkowe i inne testy ATP są niezbędne w wielu zakładach produkcyjnych, które muszą spełnić odpowiednie normy przy przygotowaniu produktów spożywczych, np. w zakładach mleka, by wykluczyć jego zakażenie lub wcześniej je wykryć i móc wprowadzić odpowiednie procedury naprawcze. Badanie ATP stanowi zatem część procesu monitorowania i kontroli produkcji licznych wyrobów spożywczych.
Jak wykonuje się test ATP? Badanie krwi nie jest wymagane, bo to testy mikrobiologiczne polegające na pobraniu wymazu na specjalny patyczek z powierzchni roboczych czy produkcyjnych. Należy je wykonać w temperaturze pokojowej stabilnej, a wyniki przechowywać w warunkach chłodniczych przez maksymalnie sześć godzin od chwili pobrania próbki. Testy ATP mają długi termin ważności, a ich użycie nie wymaga żadnych przygotowań. Można je zatem stosować od razu po zakupie do badania różnego rodzaju powierzchni, w tym także trudno dostępnych miejsc w przypadku użycia przedłużaczy patyczków do badania. Testy wymagające luminometru zakładają odczytanie wyniku z próbki przy użyciu tego właśnie przenośnego analizatora.
Szybkie testy białkowe i inne ATP umożliwiające wykrycie pozostałości organicznych w miejscach roboczych czy produkcyjnych mają wiele zalet. Szybkość odczytania wyników, precyzja i prostota obsługi pozwalają stosować je na masową skalę z zapewnieniem powtarzalności wyników. Brak konieczności specjalnego przygotowania do tych wykonania testów, użycia luminometru i specjalistycznej wiedzy osób wykonujących badanie skutkuje oszczędnością czasu i kosztów przy badaniach ATP.
W ofercie Argenty znajdują się nie tylko testy wykorzystywane w badaniach ATP, ale także szeroką gamą innego rodzaju szybkich testów diagnostycznych, to jest testy immunologiczne, testy narkotykowe, testy na wykrywanie drobnoustrojów, testy na obecność mykotoksyn, testy na alergeny oraz niedawno wprowadzone testy w kierunku diagnostyki SARS-CoV-2 rodzaju antygenowego i serologicznego.
Argenta jest wiodącym na rynku dostawcą innowacyjnych, funkcjonalnych rozwiązań z zakresu mikrobiologii, w tym przede wszystkim odczynników, systemów, analizatorów, wyposażenia, sprzętu i szkła do laboratoriów, pożywek, szczepów, materiałów zużywalnych. Dostarcza niezbędny asortyment do funkcjonowania ośrodków badawczych, inspektoratów sanitarnych, ośrodków badania żywności, zakładów diagnostyki weterynaryjnej czy laboratoriów mikrobiologicznych, biotechnologicznych.v
Argenta od ponad 30 lat funkcjonuje na rynku diagnostycznym, współpracując z topowymi producentami z całego świata. Zapewnia klientom wsparcie przed i po sprzedaży, dzięki zatrudnianiu wykwalifikowanych ekspertów.
Badanie ATP jest wykonywanie w celu wykrycia obecności mikroorganizmów i pozostałości organicznych w różnych miejscach, zwłaszcza na powierzchniach produkcyjnych. Z tego powodu testy te są wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Wykrywają pozostałości białka, glutenu i wielu innych substancji w miejscach roboczych. Ich zastosowanie ma związek z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych norm. Pozwalają na wykluczenie zakażenia tworzonych produktów spożywczych i pozwalają na wykrycie określonych alergenów.
ATP to adenozynotrójfosforan znajdujący się w komórkach zwierzęcych i roślinnych – niezależnie od tego, czy są one żywe, czy martwe. Testy bazujące na tej substancji nie wskazują typu zanieczyszczeń, a jedynie ich obecność na danej powierzchni. Informują więc o konieczności ponownego przeprowadzenia zabiegów higienizacyjnych. Testy ATP pozwalają na skuteczne wykrywanie białek, glutenu oraz wielu innych substancji pojawiających się na powierzchniach roboczych w zakładach przetwórstwa żywności. Testy ATP są dostępne w opakowaniach zbierających większą liczbę egzemplarzy, pozwalając na testowanie czystości powierzchni na dużą skalę. Są to produkty jednorazowe, wykorzystywane w połączeniu z wymazówkami dostosowanymi do zbierania próbek z konkretnych rodzajów powierzchni.
Testy białkowe nie wymagają pobierania próbek krwi. Bazują one na wymazach uzyskiwanych z powierzchni roboczych i produkcyjnych. ATP rozkłada się pod wpływem lucyferazy, tworząc efekt bioluminescencji. Niektóre testy wymagają zastosowania luminometru, który pozwala określić, jak dużo mikroorganizmów znajduje się w pobranej próbce. To wygodny sposób na uzyskanie wyniku w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Testy ATP są mniej dokładne niż badania mikrobiologiczne, jednak ze względu na szybkość przeprowadzania analizy są one powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym.
Enzym zawarty w testach ATP reaguje z próbkami, wytwarzając światło. To jego ilość wskazuje na wynik pomiaru. Aby go odczytać, konieczne jest dysponowanie luminometrem. Obecnie takie urządzenia są dostępne w nowoczesnych wersjach pozwalających na gromadzenie informacji i zapisywanie ich w komputerowych bazach danych.
Badanie ATP można przeprowadzić jedynie po pobraniu odpowiednich próbek. Testy tego typu są bardzo uniwersalne, ponieważ pozwalają na zbadanie substancji znajdujących się:
Trzeba jednak pamiętać, że od sposobu pobierania próbki zależy wybrany wariant wymazówki. Podczas takich badań wykorzystuje się typ odpowiedni dla badania powierzchni lub czystości wody. Konieczne jest pobranie próbki z odpowiedniej powierzchni, zgodnie z zaleceniami producenta. W innym przypadku uzyskany wynik może nie być miarodajny. Testy ATP są przeprowadzane głównie w przypadku miejsc trudno dostępnych, w których utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jest bardzo trudne. Pozwalają one na uniknięcie zakażenia całej partii produkowanych wyrobów spożywczych.
Testy ATP mają wiele zalet, dlatego tak powszechnie stosuje się je w branży spożywczej. Wśród nich można wyróżnić:
ATP jest powszechnie wykorzystywane w branży spożywczej zajmującej się przetwórstwem mleka UHT. Testy tego typu pozwalają na wykluczenie zagrożenia dla potencjalnych konsumentów. Badają skuteczność mycia, a w razie wskazania niepoprawnych wyników informują o konieczności ponownego przeprowadzenia zabiegów higienicznych. Dzięki temu produkty spożywcze trafiające do sklepów nie niosą za sobą zagrożenia dla konsumentów.
Przeprowadzając testy białkowe, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej wymazówki. Wśród dostępnych produktów można znaleźć m.in. produkty służące do wykrywania bakterii E.coli, pozostałości glutenu na powierzchni, ujemnych bakterii jelitowych, białek i wielu innych mikroorganizmów, które mogą gromadzić się na sprzęcie wykorzystywanym w zakładach przetwórstwa żywności. Wymazówki są jednorazowe, a ich budowa jest dostosowana do powierzchni, z których pobiera się próbki.
Niektóre testy nie wymagają zastosowania luminometru. Wynik pokazuje się bezpośrednio na powierzchni testu, znacznie usprawniając całą procedurę. Takich informacji nie można gromadzić na komputerze, jednak pozwalają one na szybsze sprawdzenie skuteczności zabiegów higienicznych przeprowadzanych w danym miejscu. Jeśli badanie wskazuje na obecność białek, glutenu lub bakterii na kontrolowanych powierzchniach, konieczne jest powtórzenie procesu dezynfekcji do momentu uzyskania odpowiednich wyników.