Autoklawy to jeden z podstawowych sprzętów wykorzystywanych do sterylizacji, powszechnie stosowany w laboratoriach i medycynie. Autoklaw jest hermetycznie zamkniętym, ogrzewanym naczyniem, w którym można przeprowadzać procesy chemiczne, w tym właśnie sterylizację za pomocą pary wodnej o wysokim ciśnieniu, która zabija wszelkie mikroorganizmy i ich przetrwalniki. Zastosowanie autoklawów jest bardzo szerokie – sterylizacja instrumentów i sprzętów medycznych, farmaceutycznych, kosmetycznych, a także stosowanie w procesie obroki żywności celem uzyskania jałowości produktów. Argenta ma w ofercie autoklawy laboratoryjne oraz niezbędne do nich akcesoria.Oferuje też inny sprzęt laboratoryjny, szkło i urządzenia do przygotowania, badania próbek.
Autoklaw stanowi niezbędne wyposażenie każdego laboratorium diagnostycznego. Trudno wyobrazić sobie pracę bez urządzenia sterylizującego w miejscu, gdzie wszystko ma kontakt z różnego rodzaju substancjami i materiałami do badań. Dzięki urządzeniu sterylizującemu nie trzeba się obawiać, że narzędzia czy naczynia używane do przygotowywania próbki do analizy będą brudne, a resztki dawniej badanych materiałów wejdą w reakcję z nowymi.
Warto podkreślić, że laboratorium to nie jedyne miejsce, gdzie używa się autoklawu. Salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także gabinety weterynaryjne – tam jest on również niezbędny. Jednak zdarza się, że narzędzia czy naczynia wyjęte z urządzenia po myciu brzydko pachną. Wówczas można sięgnąć po specjalne kulki do autoklawu, które są dostępne na naszej stronie.
Tym, którzy chcą uzyskać efekt higienicznej czystości, polecamy stosować zapachowe kulki do autoklawu. Są one wypełnione ekstraktami z owoców, dzięki czemu pomagają szybko i skutecznie wyeliminować przykry zapach, który pojawia się po unieszkodliwianiu odpadów wewnątrz urządzenia, a także w pomieszczeniu, gdzie odbywała się sterylizacja.
W naszej ofercie dostępne są:
kulki do autoklawu jabłkowe,
kulki do autoklawu cytrynowe,
kulki do autoklawu brzoskwiniowe,
kulki do autoklawu miętowo-eukaliptusowe.
Wszystkie zapachy są lekkie i świeże. Nie wpływają negatywnie na zmysł węchu i można spokojnie kontynuować pracę bez narażania się na przykre zapachy.
Oferowane kulki do autoklawu mają żelową osłonkę, która rozpuszcza się pod wpływem wody. Wewnątrz znajduje się zapachowy płyn, którego składniki pomagają usunąć przykre zapachy. W przeciwieństwie do syntetycznych odpowiedników naturalny środek pozwala zapobiec powstawaniu specyficznego zapachu, który zazwyczaj wydobywa się z autoklawu po zakończonym czyszczeniu.
Aby użyć kulek zapachowych do autoklawu, należy wyjąć wyczyszczony sprzęt, umieścić kapsułkę z żelem w dowolnym miejscu, zamknąć drzwiczki autoklawu i uruchomić urządzenie na standardowy program sterylizacji. Po zakończonym procesie przyjemny zapach jabłkowy, brzoskwiniowy lub miętowy będzie unosić się nie tylko wewnątrz urządzenia, ale także w pomieszczeniu. Może to bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie w ciągu dnia. Co ważne, ten aromat przejdzie również na narzędzia, które będą sterylizowane w urządzeniu.
Zapachowe kulki do autoklawu nie wpływają na sposób użytkowania urządzenia, ani na jego trwałość. Są w pełni bezpieczne dla podzespołów i nie wchodzą w reakcję z resztkami substancji pozostawionymi na ściankach akcesoriów, naczyń czy drobnych narzędzi diagnostycznych bądź też np. chirurgicznych, czy kosmetycznych. Jednak, żeby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy, trzeba każdego ranka przeprowadzić kontrolę autoklawu na poprawność działania, a raz na 30 dni wykonać specjalny test biologiczny Sporal A. Uzyskane wyniki powinno się przesłać do laboratorium. Dodatkowo należy pamiętać o tym, żeby wszystkie wydruki z przeprowadzonych sterylizacji zachowywać na wypadek kontroli sanepidu. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.
Dbanie o przyjemny zapach wydobywający się z autoklawu to nie jedyny obowiązek pracownika laboratorium. Trzeba również pamiętać o tym, żeby raz na 100 cykli umyć drzwi i komorę urządzenia – w tym celu należy wszystko wyjąć i przetrzeć wilgotnym materiałem bez detergentu, a następnie wszystko wytrzeć do sucha. Ponadto trzeba regularnie opróżniać komorę na czystą i brudną wodę. Obie komory należy wyjąć i dokładnie umyć, a następnie wytrzeć. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagłębienia, w których mogą gromadzić się resztki zanieczyszczeń. Co ok. 500 cykli (lub co roku) należy wymienić filtr bakteriologiczny. Regularne czyszczenie autoklawu pomaga utrzymać urządzenie w dobrym stanie technicznym. Dzięki temu można z niego korzystać przez długi czas bez narażania się na dodatkowe koszty związane z jego serwisowaniem lub zakupem nowego modelu.
Wyposaż swoje miejsce pracy w niezbędne środki chemiczne, które pozwolą zachować czystość i zapewnią przyjemny zapach. Zapraszamy do zakupu!