Steril Control GST E6, ampułkowe wskaźniki sterylizacji log 6; op.= 1x20 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91210
Liofilchem

Steril Control GST E4, ampułkowe wskaźniki sterylizacji log 4; op.= 1x 50 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91054
Liofilchem

Steril Control GST E5, ampułkowe wskaźniki sterylizacji log 5; op.= 1x 50 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91052
Liofilchem

Strip Control GST E4, bibułowe wskaźniki sterylizacji w komplecie z pożywką log 4; op.= 1x20 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91057
Liofilchem

Strip Control GST E5, bibułowe wskaźniki sterylizacji w komplecie z pożywką log 5; op.= 1x20 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91056
Liofilchem

Strip Control GST E3, bibułowe wskaźniki sterylizacji w komplecie z pożywką log 3; op.= 1x20 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91058
Liofilchem

Steril Control GST E6, ampułkowe wskaźniki sterylizacji log 6; op.= 1x 50 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91050
Liofilchem

Steril Test GST E5 - fiolkowe wskaźniki sterylizacji z nośnikiem ze sporami bakterii log 5; op.= 1x100 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91101
Liofilchem

Strip Control GST E6, bibułowe wskaźniki sterylizacji w komplecie z pożywką log 6; op.= 1x20 szt.
Testy kontroli sterylizacji \ Sterylizacja parowa

id 91055
Liofilchem

Testy do kontroli sterylizacji

Sterylizacja jest niezwykle istotnym procesem, którego przeprowadzanie w placówkach medycznych i laboratoryjnych decyduje o wynikach badań czy zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi może prowadzić między innymi do rozwoju tak groźnych schorzeń jak sepsa. Dlatego proces sterylizacji nie tylko wynika z rozsądku, ale też jest uwarunkowany odpowiednimi przepisami prawa.

Sterylizacja w ujęciu ogólnym polega na całkowitym wyeliminowaniu bakterii chorobotwórczych i ich przetrwalników za pomocą dostępnych metod. W praktyce stosuje się ich wiele, począwszy od sterylizacji parą i gorącym powietrzem, przez kilka typów promieniowania, po sterylizację plazmą i różnymi gazami. Skuteczność procesu zależy od wielu czynników, w tym od sprawności sprzętu i ustawionych parametrów. Znaczenie może mieć nawet skład wody, z której jest tworzona para w autoklawie. Aby zyskać gwarancję, że igły, strzykawki czy narzędzia chirurgiczne rzeczywiści są sterylnie czyste, obowiązkowo po każdym procesie przeprowadza się testy kontroli sterylizacji.

Na czym polega kontrola sterylizacji?

Podstawowym zadaniem, jakie mają spełniać testy do kontroli sterylizacji, jest potwierdzenie skuteczności przeprowadzonego procesu. Ponieważ jest on wykonywany w celu wyeliminowania bakterii, kontrola skuteczności sprowadza się do sprawdzenia, czy osiągnięto wymagane normy. Sterylizacja nie oznacza bowiem całkowitego wyeliminowania organizmów, ale usunięcie ich w proporcji 1: 1000000. Przeprowadzenie testu oraz uzyskane wskaźniki sterylizacji zawsze muszą być odnotowane w dokumentacji.

Kontrola sterylizacji jest też zalecana profilaktycznie, w celu sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Istotne jest to, że rodzaj wybieranych testów oraz ich skuteczność i szczegółowość są uzależnione od typu wsadu do autoklawu. Najsurowsze reguły obowiązują w przypadku sterylizacji implantów umieszczanych w ciele pacjenta. Od ich jałowości zależy, czy nie dojdzie do powikłań pooperacyjnych.

Rodzaje testów sterylizacji

Testy sterylizacji przyjmują różną formę, począwszy od fizycznego sprawdzenia ustawień parametrów procesu, po wykrywanie, czy w komorze autoklawu pozostały jeszcze jakieś bakterie. To, które parametry muszą być sprawdzane, nie jest kwestią przypadku, lecz zaleceniem umieszczonym w wytycznych dla podmiotów, w których prowadzona jest sterylizacja. W odniesieniu do pracy urządzeń przeprowadza się między innymi test próżni (Vacuum test), test Bowie-Dick (test przenikalności pary w materiałach porowatych) oraz test Helix (test penetracji pary we wnętrzu autoklawu klasy B).

Testy niezależne dzieli się na dwie grupy ogólne:

  • testy biologiczne – zazwyczaj zawierające spory termofilnej bakterii Geobacillusstearothermophilus, którą umieszcza się wraz ze wsadem w autoklawie. Po zakończeniu procesu spory przenosi się na pożywkę i przeprowadza próbę ich inkubacji; 
  • testy chemiczne – zazwyczaj są to paski pokryte substancjami chemicznymi reagującymi np. na wzrost ciśnienia czy temperatury. Paski umieszcza się w autoklawie w różnych miejscach, dzięki czemu można sprawdzić, czy gorąca para lub inny czynnik dociera do każdego miejsca w komorze.

Testy chemiczne różnią się zakresem działania. Pod tym względem dzieli się je na sześć typów:

  • typ 1, kat. e1 – informują o przeprowadzeniu procesu sterylizacji, zazwyczaj mają formę taśm umieszczanych na opakowaniach;
  • typ 2, kat e2 – wskaźniki sterylizacji przeznaczone do specjalnych procedur;
  • typ 3, kat. i3 – wskazujące błąd w parametrach tylko jednego czynnika (np. temperatury);
  • typ 4, kat. i4 – wieloparametrowe, dostarczają informacji o kilku zmiennych, ale nie są wyczerpujące;
  • typ 5, kat. i5 - zintegrowane wskaźniki sterylizacji wykazujące, czy zostały osiągnięte wszystkie niezbędne wartości krytyczne;
  • typ 6, kat. i6 – reagujące na wszystkie możliwe zmienne i najbardziej rygorystyczne.

Testy kontroli sterylizacji w ofercie Argenty

Kontrola sterylizacji jest standardową i obowiązkową procedurą w każdej placówce służby zdrowia, dlatego takie podmioty potrzebują odpowiednich testów. Argenta przygotowała ich bogatą ofertę z przeznaczeniem do kontroli sterylizacji każdego możliwego typu. Są to nalepki do sterylizacji radiacyjnej, paski i fiolki ze sporami, taśmy do sterylizacji parowej, wskaźniki biologiczne szybkiego odczytu (IBI) i wiele innych.