2023
Mikrobiologia weterynaryjna
Testy aglutynacyjne
W diagnostyce mikrobiologicznej wykorzystuje się również metody immunologiczne – oddziaływanie antygenów bakteryjnych z przeciwciałami skierowanymi przeciwko tym antygenom. Reakcja zachodzi pomiędzy przeciwciałami a całymi komórkami bakteryjnymi lub antygenami powierzchniowymi (wielocukry otoczkowe, białka powierzchniowe) lub też toksynami wydzielanymi zewnątrzkomórkowa przez bakterie. Celem uwidocznienia reakcji immunologicznej stosowane są różnego rodzaju znaczniki przeciwciał. W testach lateksowych wykorzystuje się cząsteczki lateksu, które opłaszczone są przeciwciałami specyficznymi dla odpowiedniej grupy bakterii. Przeciwciała te reagują z odpowiednimi antygenami grupowymi bakterii wyekstrahowanymi z komórki bakteryjnej powodując aglutynację.
Typowanie serologiczne to szybki test do identyfikacji nieznanych antygenów, przy zastosowaniu swoistych surowic diagnostycznych. Serotypowanie przeprowadza się z 24h hodowli na pożywce stałej, metodą aglutynacji szkiełkowej. Wymieszanie hodowli bakterii z określoną surowicą skierowaną przeciwko powierzchniowym antygenom bakteryjnym powoduje powiązanie ze sobą antygenu bakteryjnego ze swoistym przeciwciałem (najczęściej antygenu upostaciowanego, tj. całych komórek drobnoustrojów lub antygenów wielkocząsteczkowych np. izolowanego LPS). Poprzez wiązania antygen-przeciwciało tworzą się agregaty - zachodzi aglutynacja. Zjawisko to widoczne jest gołym okiem w postaci grudek w zawiesinie. W zależności od charakteru antygenów bakteryjnych wyróżniamy aglutynację:
- typu O, inaczej somatyczną lub grudkową
- typu H, inaczej rzęskową lub obłoczkową.
Typowanie serologiczne jest ważnym etapem postępowania diagnostycznego. Różnicowanie za pomocą serotypowania obejmuje aglutynację z surowicami grupowymi, a następnie w obrębie grupy z surowicami typowo-swoistymi. Efektem końcowym badania jest uzyskanie określonego typu serologicznego (np. pałeczek z rodzaju Salmonella).
TESTY LATEKSOWE
SEROTYPOWANIE
- Agar
- Surowce