11 lis
2022

Materiały zużywalne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Praca w laboratorium, poddawanie próbek analizie oraz przeprowadzanie testów to czynności, podczas wykonywania których należy zachowywać sterylne warunki. Aby materiał badawczy nie był zanieczyszczony, niektóre przyrządy sterylizuje się, a inne zaraz po użyciu wyrzuca. Pozwala to na otrzymywanie rzetelnych, prawidłowych wyników badań.

Materiały zużywalne – co to takiego?

Takie materiały to wszystkie przyrządy – plastikowe i szklane – przeznaczone do jednorazowego użycia. Służą one nie tylko do pobierania i przechowywania próbek, ale także do ich transportowania i przeprowadzania analiz laboratoryjnych.

Materiały zużywalne wykorzystuje się przede wszystkim do badań materiału biologicznego, a w tym kału i moczu. Służą do hodowania kultur bakterii, analizowania ich, pobierania za ich pomocą substancji niezbędnych do przeprowadzania badań. Jednak zaraz po tym, jak przestają być potrzebne, należy je zutylizować.

Gdzie znajdują zastosowanie materiały zużywalne?

Takie przyrządy wykorzystuje się w wielu placówkach badawczych. Są one niezbędne m.in. w laboratoriach mikrobiologicznych, medycznych, chemicznych. Oprócz tego wykorzystuje się je w ośrodkach, w których bada się żywność oraz w inspektoratach sanitarnych. Służą one do badania kultur bakterii, grzybów, poddawania analizie materiału pobranego od ludzi, zwierząt czy ze zbiorników wodnych. To także za ich pomocą ocenia się czystość miejsc, w których np. przygotowywana jest żywność.

Materiały zużywalne to szeroka grupa przyrządów – wszystkie z nich muszą spełniać surowe normy dotyczące ich wykonania. Ma to na celu zachowanie wysokich standardów analiz medycznych, biologicznych, chemicznych i uzyskiwanie wiarygodnych, dokładnych wyników badań.

Szkiełka do mikroskopu i nie tylko – jakie jeszcze przyrządy zalicza się do materiałów zużywalnych?

Szkiełka laboratoryjne to niezbędny element wyposażenia placówki, w której bada się materiał biologiczny, chemiczny oraz próbki żywności. To właśnie na nie nanosi się preparat, który ma być poddany analizie. Bywa, że szkiełka mikroskopowe – ze względu na rodzaj badanej próbki – muszą zostać zutylizowane tuż po zakończeniu badań.

Jest to niejedyny przyrząd przeznaczony do jednorazowego użytku w laboratorium. Materiałem zużywalny jest też pipeta czy płytka Petriego.

Pipety automatyczne i szalka Petriego jako materiały zużywalne

Pipeta automatyczna powstaje z teflonu lub polietylenu. Te wykonane z tworzyw sztucznych przyrządy laboratoryjne mają jednorazowe zastosowanie.

Pozwalają one na niezwykle precyzyjne odmierzenie próbki badanego preparatu. Ich mechanizm składa się z tłoczka ze sprężynką oraz rączki. Przy ich pomocy można zarówno pobrać próbkę, jak i dozować odpowiednią ilość substancji – np. do przygotowywania roztworu.

Natomiast na szalce Petriego można hodować i obserwować rozwój mikroorganizmów – bakterii, grzybów. Niektóre z tych przyrządów są wykonywane ze szkła, a po użyciu poddaje się je sterylizacji. Jednak inne celowo produkuje się z plastiku. Takie szalki Petriego mogą tylko jeden raz zostać wykorzystane do przeprowadzenia obserwacji materiału biologicznego czy reakcji chemicznej.

Odczynniki chemiczne, ezy i głaszczki

Odczynniki laboratoryjne to substancje, które mogą być jednorazowo wykorzystane do przeprowadzenia badania. Są używane do barwienia próbek, wykrywania w nich metali czy oznaczania jonów. Mogą mieć postać cieczy lub proszków.

Natomiast ezy wykonane z plastiku to materiały zużywalne przeznaczone do pobierania preparatów i zawiesin. Nieco przypominają pipety, ale na ich zakończeniach znajduje się mała pętelka.

Podczas niektórych badań – np. wymagających posiewania cieczy – wykorzystuje się głaszczki. Za ich pomocą można równomiernie umieścić badany preparat na szalce Petriego.

Szkiełko mikroskopowe, pipeta, naczynia do hodowli mikroorganizmów to często przyrządy, których ze względu na wiarygodność badań nie można używać wielokrotnie. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej wysokiej jakości tworzywa sztuczne.