2022
Homogenizatory laboratoryjne – dlaczego są niezbędne podczas prac badawczych?
Testowanie, analiza próbek i badanie materiału biologicznego to tylko niektóre z procedur realizowanych w ramach działalności laboratorium. Aby wyniki prac badawczych były rzetelne, a personel mógł jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, nie wystarczą do tego jedynie zestawy probówek, kolb i zlewek. W nowoczesnych laboratoriach ogromną rolę odgrywa aparatura, do której zaliczane są również homogenizatory perystaltyczne. Dowiedz się, do czego będą one przydatne!
Homogenizatory laboratoryjne – do czego służą?
W laboratoriach mieszaniny zwykle powstają w kolbach, zlewkach, menzurkach, niekiedy w małych probówkach. Jednak ich wykonanie nie zawsze jest łatwe. Wtedy ratunkiem jest zaawansowana aparatura laboratoryjna.
Bywa, że podczas prac badawczych należy zmieszać ze sobą substancje, których nie sposób ze sobą połączyć w normalnych warunkach. Ciała stałe, ciecze, produkty o różnej gęstości, lepkości mogą stworzyć jednorodną materię, jeśli zostanie wykorzystany do tego odpowiedni sprzęt. Dzisiaj można uniknąć czasochłonnego rozdrobnienia substratów w tyglach, kruszenia ich na pył za pomocą tłuczków. W tych i w innych czynnościach laborantów wyręczają homogenizatory perystaltyczne.
To nowoczesne sprzęty, które są używane, aby z dwóch lub więcej składników mogła powstać jednolita, spójna mieszanina. Są one na szeroką skalę wykorzystywane w laboratoriach o różnych profilach, a ich zastosowanie jest wszechstronne. Za pomocą homogenizatorów laboratoryjnych można:
-
przeprowadzać analizy fizyko-chemiczne, mikrobiologiczne;
-
odzyskiwać komórki bakteryjne;
-
homogenizować próbki medyczne, chemiczne;
-
szybko rozróżniać składniki składające się na daną mieszaninę, a w tym komórki, kwasy nukleinowe, patogeny.
Jak wybrać właściwy homogenizator do prac laboratoryjnych?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów homogenizatorów przeznaczonych do laboratoriów. Są to modele kulkowe, mechaniczne, łopatkowe, ciśnieniowe. Oprócz tego wybierając aparaturę do placówki badawczej, należy przyjrzeć się jej specyfikacji technicznej, a przede wszystkim:
-
objętości znajdujących się w niej woreczków
Homogenizatory perystaltyczne umożliwiają między innymi przeprowadzanie analizy medycznej, a w tym np. badania materiału pobranego z biopsji. W takich przypadkach sprawdzają się urządzenia o pojemności do nawet 100 ml. Natomiast tam, gdzie badane są próbki żywności, prowadzi się kontrolę jakości produktów, potrzebny jest większy sprzęt. W takich placówkach badawczych wykorzystuje się homogenizatory o pojemności do 3500 ml;
-
sposobie obsługi
Każdy homogenizator ma kontakt z całym mnóstwem substancji. Dlatego jego utrzymanie w czystości powinno być jak najłatwiejsze – ze względu na wygodę pracowników, ale także na bezpieczeństwo i wiarygodność badań. Ponadto warto wybierać nowoczesne urządzenia z czytelnymi wyświetlaczami i innymi udogodnieniami – np. z timerami.
Należy również przyjrzeć się także poziomowi hałasu emitowanego przez homogenizator. Im będzie on niższy, tym pracownicy pracujący w laboratorium będą wykonywali swoje obowiązki zawodowe w bardziej komfortowych warunkach.
Czym będzie wyróżniał się najlepszy homogenizator do laboratorium?
Homogenizator perystaltyczny – służący przede wszystkim do analiz laboratoryjnych – powinien być łatwy i intuicyjny w obsłudze. Jednak równie ważne jest wybranie takiego urządzenia, które będzie odpowiednie dla specyfiki i profilu laboratorium. Należy także zwrócić uwagę na to, jak duża przestrzeń robocza znajduje się w danym pomieszczeniu i pod tym kątem wybierać odpowiednio ergonomiczny model.
Nie mniejsze znaczenie ma jakość. Inwestycja w homogenizatory od uznanych marek – które są dostępne m.in. w ofercie sklepu Argenta – zawsze się opłaca. To urządzenia wykonane solidnie, z wytrzymałej stali nierdzewnej i przeznaczone do długiej eksploatacji. Taki sprzęt zapewnia też prawidłowy przebieg realizowanych w danej placówce procedur badawczych.