2024
Zaostrzone Normy Bezpieczeństwa Żywności: Nowe Wymagania dla Listeria monocytogenes i Innowacyjne Metody Diagnostyczne"
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2024/2895 z dnia 20 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2073/2005 w odniesieniu do Listeria monocytogenes
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) odnotował alarmujący wzrost zachorowań na listeriozę w Unii Europejskiej. W 2022 r. liczba przypadków była o 15,9% wyższa niż w 2021 r. Liczba zgonów związanych ze spożyciem żywności zainfekowanej Listeria monocytogenes osiągnęła jeden z najwyższych poziomów
w ostatniej dekadzie. Ze względu na zagrożenie zdrowia publicznego Komisja Europejska zaostrza kryteria bezpieczeństwa dla żywności gotowej do spożycia.
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2024/2895 z dnia 20 listopada 2024 r. nowelizuje pozycję 1.2 załącznika I Kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych rozporządzenia (WE) nr 2073/2005.
Rozporządzenie komisji (UE) 2024/2895 wskazuje, że w celu zagwarantowania takiego samego poziomu ochrony zdrowia publicznego, od produkcji do dystrybucji, w odniesieniu do żywności gotowej do spożycia innej niż żywność przeznaczona dla niemowląt oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, która jest w stanie wspierać rozwój Listeria monocytogenes, kryterium bezpieczeństwa żywności „Listeria monocytogenes – nie wykryto w 25 g” powinno mieć zastosowanie do wszystkich sytuacji, w których żywność ta jest wprowadzana do obrotu w trakcie jej okresu przydatności do spożycia i w odniesieniu do której podmiot prowadzący przedsiębiorstwo spożywcze nie był w stanie wykazać, w sposób zadowalający właściwy organ, że poziom Listeria monocytogenes nie przekroczy limitu 100 jtk/g przez cały okres ich przechowywania.
Do tej pory kryterium „nieobecności w 25 g” stosowano tylko przed opuszczeniem żywności spod kontroli producenta. Obecnie wymóg obowiązuje przez cały okres przydatności produktu do spożycia. Jeśli producent nie może wykazać stabilności poziomu bakterii, produkt nie spełni wymagań bezpieczeństwa.
Zmiana ta oznacza bardziej rygorystyczne przepisy, które mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów, zwłaszcza w grupach szczególnie wrażliwych.
W związku z tym producenci muszą wzmocnić swoje systemy testowania i monitorowania, aby zapewnić zgodność z nowymi wymogami oraz przyspieszyć proces wykrywania tego patogenu. Konieczne będzie dostosowanie procesów produkcyjnych oraz procedur kontroli jakości do bardziej rygorystycznych norm.
Standardowe metody hodowlane zgodne z normami ISO
Złotym standardem jest wykrywanie szczepów Listeria monocytogenes metodą hodowlaną przeprowadzana zgodnie z normą PN-EN ISO 11290-1:2017-07 oraz PN-EN ISO 11290-2:2017-07. Metody te obejmują takie etapy jak: namnożenie(wzbogacenie) bakterii, przesiew na podłoża selektywno – różnicujące, zliczenie i potwierdzenie podejrzanych kolonii. Metody te, pomimo swojej skuteczności, mają coraz więcej ograniczeń:
-
Pożywki tradycyjne opierają się na typowych cechach fenotypowych
i biochemicznych, a coraz więcej szczepów jest obecnie nietypowych, co utrudnia prawidłową identyfikację bakterii.
-
Długi czas uzyskania wyniku (co najmniej 3-5 dni).
-
Pracochłonność i wysokie koszty.
Szybkie metody molekularne – Real-time PCR
Molekularne techniki detekcji bakterii Listeria monocytogenes wykorzystują metodę Real-time PCR, która pozwala na:
-
Znaczne skrócenie czasu analizy (wynik w ciągu 24-28h, zależnie od patogenu/matrycy)
-
Większa powtarzalność wyników, czułość analizy i specyficzność eliminuje wyniki fałszywe
-
Większa efektywność – więcej analiz w tym samym czasie i optymalne wykorzystanie czasu pracy analityków, możliwość analizy więcej niż jednego gatunku w jednej próbce(tzw.Mulitplex)
-
Łatwe wdrożenie metody – krótki czas potrzebny na przeszkolenie personelu
-
Duża różnorodność zastosowań – szeroka paleta dostępnych testów diagnostycznych.
W naszej ofercie znajdą Państwo gotowe zestawy do wykrywania Listeria monocytogenes metodą PCR:
-
BACGene Listeria monocytogenes – zestaw przeznaczony do szybkiego wykrywania Listeria monocytogenes z odczynnikami do 96 reakcji lizy i PCR w czasie rzeczywistym w różnych typach żywności oraz próbkach środowiskowych. Posiada walidację AFNOR i AOAC na platformy Agilent AriaMx™, Bio Rad CFX96 Touch™ i CFX96 Touch™ Deep Well.
-
Bacgene Listeria Multiplex - unikalny test multipleksowy do równoległego wykrywania Listeria monocytogenes i Listeria spp. Test PCR 2 w 1, który zwiększa wydajność laboratoriów mikrobiologicznych i zapewnia większą elastyczność oraz bardziej znaczące wyniki. Zestaw z odczynnikami do 96 reakcji lizy i PCR w czasie rzeczywistym. Posiada walidację AFNOR i AOAC na platformy Agilent AriaMx™, Bio Rad CFX96 Touch™ i CFX96 Touch™ Deep Well.
-
Thermo Scientific™ SureTect™ Listeria monocytogenes PCR Assay – zestaw do szybkiego wykrywania gatunków Listeria, idealny do zastosowań
w przemyśle spożywczym i badań najbardziej wymagających typów żywności oraz próbek środowiskowych. Posiada walidację AOAC i AFNOR na Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Food SafetyReal-Time PCR oraz Applied Biosystems™ 7500 Fast Food Safety 96-well Real-Time PCR.
-
BAX® System Real-time L. monocytogenes – zapewnia szybkie i precyzyjne wykrywanie Listeria monocytogenes w próbkach żywności
i środowiskowych. Ten test, zwalidowany przez AOAC i certyfikowany przez AFNOR, dostarcza wyniki w około 70 minut po etapie wzbogacania. Idealny dla przetwórców żywności i laboratoriów testowych, test działa z różnymi matrycami, takimi jak parówki, szpinak, krewetki oraz powierzchnie środowiskowe.
Dzięki zastosowaniu technologii PCR możliwe jest zwiększenie efektywności procesów testowania oraz szybka identyfikacja produktów niespełniających norm, co pozwala na skuteczne zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw. Implementacja tych narzędzi wspiera przedsiębiorców w spełnianiu zaostrzonych wymagań
i podnosi standardy bezpieczeństwa żywności.
Skrócona metoda hodowlana – Thermo Scientific Listeria Precis Methods
Metoda Thermo Scientific Listeria Precis Methods to szybka i prosta metoda wzbogacania, wykrywania i potwierdzenie obecności bakterii Listeria spp. oraz Listeria monocytogenes w żywności, paszach dla zwierząt i próbkach środowiskowych. Metoda ta umożliwia uzyskanie wyniku w ciągu 2 dni, a więc w znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku standardowej metody hodowlanej zgodnej z normami ISO.
-
Metody została zatwierdzone przez AFNOR zgodnie z normą ISO 16140-2:2016
-
Prosta i łatwa procedura – nie wymaga specjalistycznego sprzętu
-
Tylko jedno wzbogacanie
-
Pojedynczy transfer próbki
-
Tylko jedna 24-godzinna inkubacja na płytce
-
Szybkie i wygodne potwierdzenie:
-
Krótszy czas uzyskania wyniku: 2 dni w porównaniu z 3-5 dniami w przypadku standardowych metod hodowlanych zgodnych z ISO
Metoda |
Listeria Precis |
|
Produkt |
Nr kat. |
|
Pojedynczy etap wzbogacenie |
24 LEB Base, 500 g |
CM1107B |
24 LEB Selective Suplement, 10 fiolek, każda na 500 ml podłoża |
SR0243E |
|
Identyfikacja |
Brilliance Listeria Agar (ISO), 10 płytek x 90 mm |
PO5332A |
Potwierdzenie |
Thermo Scientific PrecisCheck Listeria species Kit, 45 testów |
LF0100A |
Thermo Scientific PrecisCheck Listeria monocytogenes Kit, 50 testów |
LF0200A |